[ Webhosting profitux.cz ]
Raketoplán třídy Lambda T-4a

lambda
Lambda T-4a byl standardní lehký užitkový raketoplán pro přepravu vojáků a vysoce postavených osob v celém Imperiálním prostoru, který byl podobně jako jeho předchůdci (třída Theta a Kappa) založen na trojkřídelním designu. Designu, kdy má stroj centrální hřbetní křídlo doplněné dvojicí sklápěcích křídel. Raketoplán tak za letu vypadal jako obrácené „Y“ a při přistání se jeho spodní křídla sklápěla vzhůru k hřbetnímu křídlu. Třída Lambda má obdobně jako třída Kappa hranatý kokpit s širokým čelním průzorem a břišní nástupní rampu. Raketoplán třídy Lambda byl navržen pro přepravu osob kterých mohl vézt více ve standardní úpravě více než dvacet (nebo maximálně osm, pokud to byla verze se salónkem), nebo nákladu kterého Lambda uvezla bez pasažérů osmdesát tun. Osádku raketoplánu tvořilo běžně šest mužů, pilot, kopilot, navigátor, střelec, komunikační důstojník a palubní inženýr. Raketoplán ovšem mohl být pilotován jen jedním pilotem, bylo-li to zapotřebí.
Výzbroj raketoplánu tvořila dvojice vepředu dvojhlavňových laserových kanónů Taim & Bak KX5 a dvojice dvojhlavňových laserových kanónů Taim & Bak GA-60. Na zádi byl dvojhlavňový zatahovací blasterový kanón ArMek AR-10. Existovala však ještě speciální vojenská verze od Cygnus Spacework, který měla deset laserových kanónů Taim & Bak KX5 (osm vpředu a dva vzadu). Raketoplán byl dobře vyzbrojen a byl chráněn silným štítem vytvářeným několika štítovými generátory. Trup Lambdy byl tvořen silnou obšívkou z permaoceli vyztuženou uhlíkovými vlákny, který byl schopen odrazit laserovou palbu. Lambda je tak dobře ozbrojena, aby jí bylo možno cestovat po galaxii bez doprovodu a je proto vhodná pro tajné operace.
Lambda byla také vybavena únikovým modulem, který umožňoval krátké cesty podsvětelnou rychlostí. Modulem Lambdy byl pilotní modul, který byl oddělitelný od zbytku trupu. Do kokpitu by se ovšem nevešli všichni pasažéři a proto byla dávána přednost důstojníkům s vyšší hodností.
Tento raketoplán byl navržen bývalými zaměstnanci firmy Cygnus Spacework, které nalákala firma Sienar Fleet Systems na vyšší platy, výnosy ze zisků a dokonce i vesmírné jachty. Raketoplán byl vyráběn primárně Sienar Fleet Systems, ale Cygnus Spacewokr vyráběl speciální vojenskou verzi. Raketoplán třídy Lambda byl projektován jako bezprostřední nástupce raketoplánu třídy Theta a objevil se krátce po vzniku Impéria v roce 19 BBY. Lambda přepravoval osoby a náklad v celém Impériu, ať to byli důstojníci námořnictva, pěšáci a nebo i významné osoby, které Lambdu preferovaly kvůli jeho síle o výdrži. Velmi významné osoby si dokonce interiér své osobní Lambdy upravovaly dle svého. Lambda však nebyla používaná jen Impériem, Rebelská aliance si udržovala malou flotilu těchto strojů, na jejichž centrální křídlo namalovala rebelský znak. Po bitvě o Endor začal vyrábět Cygnus Spaceworks standardní verzi a Lambdy se masově rozšířili po celé galaxii.

lambda
Technické parametry:
Výrobce: Sienar Fleet Systems / Cygnus Spaceworks
Délka: 20 metrů
Maximální rychlost: 50 MGLT, 850 km/h v atmosféře
Hyperpohon: třída 1, záložní třída 10
Štíty: ano
Výzbroj:
vepředu 2x dvojhlavňový laser Taim & Bak KX5
vepředu 2x dvojhlavňový laser Taim & Bak GA-60
vzadu dvojhlavňový blaster ArMek AR-10
Nebo:
vepředu 8x laser Taim & Bak KX5
vzadu 2x laser Taim & Bak KX5
Posádka: 6, minimální 1
Cestující: běžně více než 20
Náklad: 80 tun bez cestujících
Zásoby: 2 měsíce
by Mandalorian

Zpět na seznam Imperialní vzdušné techniky

© Stopa & Potan 2008-2016, všechna práva vyhrazena.
©Star Wars je majetkem ©Disney
Obsah webu je zakázáno kopírovat bez souhlasu autora
Stránka je optimalizována pro prohlížeče Mozilla Firefox a Opera.